Jump to content

Positiva nyheter


kickilotta

Recommended Posts

Läste idag på Kostdoktorn om denna kvinna som fortfarande efter 15 år behåller sin önskevikt. Lchf fungerar - bortsett från alla negativa påståenden. Man håller vikten och upplever hälsa o välbefinnande, till skillnad mot alla andra ”bantningsmetoder” där man efter en kort tid har gått upp alla kilon och dessutom plussat på några extra.

https://www.dietdoctor.com/se/melissa-gick-ner-45-kilo-och-har-hallit-vikten-i-15-a?utm_source=Kostdoktorns+nyhetsbrev&utm_campaign=32864e5901-Test&utm_medium=email&utm_term=0_45bc24a01d-32864e5901-463183597

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Det är väl så att oavsett kosthållning så funkar det man håller sig till. Viktväktarna har t ex också en plan för när man är i mål men det är svårare att hålla den eftersom man ofta blir hungrig. I långa loppet är hunger en mäktig kraft... Så slipper man hunger och det mesta suget/paltkoman så är det lättare att hålla sig kvar i den valda kosthållningen. Som med LCHF. :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...