Jump to content

Stomi


Janicke Rasmussen

Recommended Posts

Hei! Jeg fikk cancerdiagnose i januar. Jeg leste og hørte alt fra Dr Jason Fung om periodisk faste og dets gode påvirkning på cancerceller. Jeg fastet periodisk en mnd før operasjonen, da hadde svulsten gått fra 4 cm til 1,5. Jeg har måttet legge ut tykktarmen pga operasjonen. 4 dager siden nå. Jeg lurer på hvordan man kan leve med stomi/ketogenkost/periodisk faste?

mvh Janicke 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Välkommen till forumet, Janicke!

Vilken häftig förändring att tumören minska så mycket?! ^_^ Jag tror du har hittat en väldigt bra väg att fortsätta på. Du äter bra, ren mat som kroppen mår bra av, du fastar vilket ger autofagi-fördelarna (dvs läkning) och stomin spelar nog ingen roll. Varmt lycka till i tillfrisknandet!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

När det gäller cancer så tycker jag att man absolut måste prata med sin cancerläkare om saker man tänker prova på egen hand, som vilken kost man ska äta och periodisk fasta. Jag läste någonstans att fasta vid cancer kan vara negativt eftersom det i vissa fall kan skydda cancercellerna. Så återigen, prata med din läkare om detta. 

Link to comment
Share on other sites

4 timmar sedan, Janicke Rasmussen sade:

Det jeg egentlig lurer på er ketogen kost og stomi.

Nu har jag ingen egen erfarenhet men jag förstår inte frågan så jag blir nyfiken. Som jag ser det är ketogen kost riktig mat, med mycket näring, få eller inga tillsatser och ofta begränsas grönsakerna så mängden avföring minskar. Vad skulle kunna vara ett problem, menar du? 
Ämnet är viktigt, jättebra att vi får en tråd om detta!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Tureborgaren

1177 - Vårdguiden:

Kostråd om du har en stomi för avföring

Det är bra att fortsätta äta samma typ av mat som du gjorde innan operationen. Det är bra att äta på regelbundna tider, äta långsamt, tugga väl och dricka mycket vätska.

Du som har en stomi på tunntarmen kan vara känslig för trådig och svårsmält mat den första tiden efter operationen. Exempel på sådan mat är svamp, majs och broccolistjälkar. Det kan därför vara bra att undvika dessa livsmedel ungefär fyra till sex veckor efter operationen.

Du förlorar mer vätska och salt med avföringen genom en stomi på tunntarmen. Det beror på att avföringen inte passerar genom tjocktarmen, där vätska och salt annars sugs upp. Du bör därför tänka på att dricka mer vätska och att salta extra på maten. Detta är extra viktigt under varma dagar och om du anstränger kroppen mycket.

Du som har en stomi på tjocktarmen kan uppleva besvär med ljudet från gaser. Eftersom du inte kan styra över när gaser ska komma genom stomin kan det vara bra att tänka på att viss mat kan ge ökad gasbildning. Det gäller till exempel lök, ägg, bönor och mat som innehåller sötningsmedlet sorbitol.

Link to comment
Share on other sites

8 minuter sedan, Tureborgaren sade:

Det är bra att fortsätta äta samma typ av mat som du gjorde innan operationen.

Märkligt råd. Om man blivit sjuk av det man ätit så man måste operera (det finns förstås olika orsaker till operation) så bör man kanske se över vad man äter, eller tänker jag fel?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

37 minuter sedan, MariaF sade:

Märkligt råd. Om man blivit sjuk av det man ätit så man måste operera (det finns förstås olika orsaker till operation) så bör man kanske se över vad man äter, eller tänker jag fel?

Det är samma råd som diabetes 2 ( sockersjuka ) får. Förr så ändrade man kosten men det går inte nu för då tjänar läkemedelsindustrin inte några pengar.😋

Link to comment
Share on other sites

6 timmar sedan, MariaF sade:

Nu har jag ingen egen erfarenhet men jag förstår inte frågan så jag blir nyfiken. Som jag ser det är ketogen kost riktig mat, med mycket näring, få eller inga tillsatser och ofta begränsas grönsakerna så mängden avföring minskar. Vad skulle kunna vara ett problem, menar du? 
Ämnet är viktigt, jättebra att vi får en tråd om detta!

Heisan:) tusen takk for svar. Jeg spør nok kanskje litt vagt, men da jeg fikk vite om mim cancer lyttet jeg på «alt» som bla Dr Jason Fung sa om temaet både her på diet doctor men også på YouTube. Han og mange med ham, mener cancer er en metabolistisk sykdom. Altså spiller kosten inn. Jeg fulgte som sagt noen av rådene med bla periodisk faste og ketogen diett. Vellykket :) men nå har mitt liv kommet over i en annen fase, nemlig livet med colostomi. Jeg har lyst til å spise optimalt med tanke på eventuelle tilbakeslag med cancer men også for å preventere dette(viktigst). Jeg har prøvd å Google meg fram til ketogen diett/stomi/periodisk faste; men her finner jeg altså «next to nothing» hva angår informasjon. Derfor prøver jeg her inne på forumet, om noen har erfaring med å feks spise 8/16 med stomi eller lignende? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Har du opererat bort hela tjocktarmen? Tunntarmen är kvar? 

Vilken kost du bör äta efter operationen är väl också en fråga till läkaren/kirurgen.

Ketogen diet kan säkert fungera, men om man lyssnar på de som forskar på tarmbiotan så brukar de inte gilla mättat fett. Sedan finns det ju en tydlig koppling mellan rött kött och cancer - kanske främst charkuteri-produkter som rökt korv och annat med natriumnitrit. Gluten är det ju många som anser som dåligt också, det har jag ingen åsikt om. Lägger in ett Youtube-klipp med Alessio Fasano som brukar prata om gluten. Jag har inte sett hans föreläsningar än själv dock.   

Det finns hur mycket filmer som helst om tarmbiotan på Youtube om man är intresserad. 

https://www.facebook.com/lundsuniversitet/videos/1899411793433766/  mättat fett 27.00

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2019-03-02 at 23:55, ArneAnka sade:

Sedan finns det ju en tydlig koppling mellan rött kött och cancer - kanske främst charkuteri-produkter som rökt korv och annat med natriumnitrit

 

Det finns ingen koppling mellan rött kött och cancer - ett felaktigt påstående!

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 timmar sedan, kickilotta sade:

 

Det finns ingen koppling mellan rött kött och cancer - ett felaktigt påstående!

 

Lite väl ensidig tolkning angående rött kött och cancer. En journalist är inte tillräckligt för att övertyga mig. Att det inte skulle finnas någon koppling över huvud taget är direkt felaktig, därmed inte sagt att det är bevisat. Efter att WHO cancerklassade processat rött kött så har det kommit flertal uppföljande artiklar. Man kan läsa de svenska studierna som gjorts också. Sedan får man tolka resultaten som man vill. För egen del väljer jag bort processat kött och grillat kött. Om man nu dessutom har haft tarmcancer och opererat bort delar av tarmen, kan man ju ta sig en funderare på om man ska chansa. 

https://www.dagensmedicin.se/artiklar/2015/10/26/kott-listas-som-cancerframkallande/  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=16550597&ordinalpos=4&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

Link to comment
Share on other sites

Du kanske inte vet att Nina Teicholz är en mycket kunnig forskare och undersökande journalist? Hon är mycket meriterad och har skrivit mycket som noggrant redovisar den bästa forskningen om kost och hälsa.  -  https://ninateicholz.com/blog/

5 timmar sedan, ArneAnka sade:

En journalist är inte tillräckligt för att övertyga mig

 Dr Jason Fung om rött kött. https://www.dietdoctor.com/se/darfor-kommer-rott-kott-inte-att-ta-kal-pa-dig

https://www.dietdoctor.com/se/medlem/intervjuer/teicholz#4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2019-03-05 at 21:29, kickilotta sade:

Du kanske inte vet att Nina Teicholz är en mycket kunnig forskare och undersökande journalist? Hon är mycket meriterad och har skrivit mycket som noggrant redovisar den bästa forskningen om kost och hälsa.  -  https://ninateicholz.com/blog/

 Dr Jason Fung om rött kött. https://www.dietdoctor.com/se/darfor-kommer-rott-kott-inte-att-ta-kal-pa-dig

https://www.dietdoctor.com/se/medlem/intervjuer/teicholz#4

Jag känner inte till henne, men jag har sett filmen. Försökte se vad hon har för utbildning och enligt hennes Wikipediasida har hon studerat språk, alltså ingen examen i medicin eller något kostrelaterat? Vet inte vad hon forskar på då.

I filmen nämner hon att natriumnitrat inte kan vara farligt som tillsats på processat kött därför att nitrat finns i grönsaker. Det går inte riktigt att göra en sådan koppling mellan något som är syntetiserat industriellt och en naturlig ingrediens av ett annat ämne. Nitrat i grönsaker kan omvandlas till nitrit och kväveoxid i kroppen. Det är viktiga ämnen för bland annat blodkärlen och bakterierna i munhålan. Men det är skillnad på när kroppen själv får reglera mängderna från naturliga källor. Det kan jämföras med att det bildas alkoholer i kroppen när man äter frukter, det innebär inte att det är hälsosamt att dricka alkohol. Eller supplementering av syntetiska vitaminer som kan vara negativt för hälsan i för stora doser, t.ex. isolerade e-vitamin-tokoferoler eftersom det ger obalanser.

 

Citat

 

Ett annat exempel är antioxidanterna som skyddar cellerna. Förra året gjorde det vetenskapliga nätverket Cochrane en genomgång av sammanlagt 78 vetenskapliga studier som visade att antioxidanter i form av kosttillskott varken minskar risken för sjukdomar eller förlänger livet. I höga doser kan de till och med öka dödligheten.

https://www.vardfokus.se/webbnyheter/2013/december/forskare-uppmanar-till-bojkott-av-vitamintillskott/

 

 

Sedan är det ju det sammantagna forskningsläget som visar att de som äter mest rött kött också har högre förekomst av tarmcancer. Det har man hävdat sedan 90-talet baserat på tusentals studier. Däremot så är det osäkert kring oprocessat rött kött. Eftersom människan är gjord för att äta kött så vore det så klart märkligt om kött är ohälsosamt. Sannolikt handlar det istället om vad man gör med det. Det röda kött som säljs i butikerna idag är ganska långt ifrån naturligt i och med alla tillsatser: krav-foder, könshormoner, antibiotika, tillsatser, rökning  och tillagningsgifter AGE/ALE.  

https://www.svd.se/rott-kott-ger-cancer

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nina Teicholz - 

Teicholz attended Yale and Stanford where she studied biology and majored in American Studies. She has a master’s degree from Oxford University and served as associate director of the Center for Globalization and Sustainable Development at Columbia University.

A former vegetarian of 25+ years, from Berkeley

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 timmar sedan, iAnna sade:

Här är fler som förespråkar ökat intag av rött kött:

Rött kött kan ge cancer. När man pratar om rött kött i dessa termer så menar man kött med nitrit som gör köttet rött och är dessutom cancerogent.

Link to comment
Share on other sites

Nja, rött kött - red meat - då menar man matkött från idisslare och gris. Dvs färgen på det råa köttet är rött. Uttrycket kommer från USA  Till skillnad från white meat - från fågel. De som påstår att rött kött är ohälsosamt har blivit kritiserade, med rätta, för att ha "klumpat ihop" prosessat och färskt rött kött - två väldigt olika produkter. Man agerar ohederligt när man gör så, tycker jag.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Red_meat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...