Jump to content

Semper satsar på ultraprocessade snacks till bebisar, istället för grönsaker


Recommended Posts

Grönsakssnacks

Här följer ett gästinlägg av Ann Fernholm, författare, vetenskapsjournalist och fil dr i molekylär bioteknik. Inlägget är också publicerat på Anns egen blogg annfernholm.se.

Ni är många som har reagerat på det öppna brev som jag skrev till Semper tidigare i maj. Från Alexandra har jag fått skräckfilmsartade bilder på spansk barnmat och Blw.with.olivia tipsade om en marknadsundersökning som Semper precis har avslutat. Av omtanke om barn som inte äter så mycket grönsaker verkar de vilja omvandla grönsaker till snacks. Nu undrar Semper hur bebisföräldrarna helst vill ha snacksen tillagade: friterade eller bakade?

Alltså, varning för högt blodtryck när du läser det här. Vi börjar med bilder får Tess, som har en 6-månaders bebis. Semper har precis hört av sig och frågat om det här…

Dags-att-börja-med-välling

Förutom rabattkuponger skickade de med några varuprover, bland annat en ”fruktgröt”…

Fruktgröt

…som om man vänder på förpackningen och läser ingredienslistan…

B2968FC0-C7D2-4A8D-B428-38F53DE2C427-1

…inte alls innehåller någon frukt utan 14 procent koncentrerad juice, en form av ”fritt socker” som WHO menar att vi ska begränsa.

Semper ska omvandla grönsaker till majssnacks
Blw.with.olivia skickade en länk till en marknadsundersökning som Semper just har avslutat. De frågade inledningsvis om hur ofta man gav barnet snacks/mumsbitar (dagligen?), om det är viktigt att snacksen är ekologiska och om man känner till varumärket Organix. Sedan följde denna fråga:

Skärmklipp-2019-05-15-22.37.53-1

Vilken föräldrar vill inte att barnen ska äta mer grönt? Och som om Semper kunde läsa tankar, kom de i nästa fråga med en lösning på problemet:

Skärmklipp-2019-05-15-22.38.13-1024×878

Sedan undrade de plötsligt följande:

Skärmklipp-2019-05-15-22.38.22-1-1024×503

Jag svarade självklart friterade. För vilket barn gillar bakade snacks?

Till slut, vid fråga 15, fick man reda på vad målet med undersökningen egentligen var:

Fråga-15

Jag ser framför mig hur min medförfattare till Stora boken om barn och mat, logopeden Kajsa Lamm, höjer på ögonbrynen när hon läser alternativ fyra: ”smälter i munnen.” Sådant brukar få henne att hålla en lektion i oralmotorik. Ännu en produkt som hindrar bebisar från att öva in alla de komplicerade tung- och tuggrörelser som krävs för att kunna äta riktig mat.

När jag kom till fråga 16 passade jag på att i kommentarsfältet berätta för Semper vad jag tycker om idén att omvandla grönsaker till snacks:

Skärmklipp-2019-05-15-23.04.29

Klämmisar med kaksmak i Spanien

Snacks i olika grönsakssmaker känns ändå som en västanfläkt jämför med de bilder jag fick från Alexandra som är i Spanien. Håll för ögonen nu, för här kommer välling och spädbarnsgröt…

gröt-och-välling-med-kaksmak

…med smak av Mariekex.

Och mjölk för barn över ett år…

87135477-C387-4425-BFFD-3266522B36E9

…med smak av Mariekex.

För att få föräldrar att tro att mariekexmjölk är bra för barn, pryds förpackningen av en rad hälsobudskap: ”Kalcium hjälper till att utveckla ben. Zink hjälper tillväxten. Järn hjälper den kognitiva utvecklingen.”

Priset för horriblast barnmat tar ändå dessa klämmisar:

Spanska-klämmisar

Google translate översatte texten på förpackningen åt mig:

Google-translate

Om klämmisen ändå hade varit smaksatt med kantarelltårta!

Ja, ni. Vad håller vi på med? Sommaren 1993 var jag på Island. Jag minns hur chockad jag blev över att de hade frukostflingor med chokladsmak i sina affärer. Hur kunde de ta efter sådana hemska amerikanska matvanor?

Nu är frukostflingor med chokladsmak en självklarhet i Sverige. Hur länge tror ni att det dröjer innan våra bebisar får klämmisar med kaksmak?

Fast vet ni? Vi konsumenter har makt. Det finns ett effektivt sätt att stoppa den här utvecklingen. Vi måste sluta köpa ultraprocessade låtsaslivsmedel!


Ann Fernholm

Ann Fernholm

Ann Fernholm är vetenskapsjournalist, författare och filosofie doktor i molekylär bioteknik. Hon är även grundare av Kostfonden och driver en egen blogg. Du kan också följa Ann på Facebook, Instagram eller Twitter. Här är några av Anns populäraste inlägg:

  • Öppet brev till Semper: Varför säljer ni processad skräpmat till spädbarn?
    Öppet brev till Semper: Varför säljer ni processad skräpmat till spädbarn? 
  • Svar från Semper: snacks och kakor kan utveckla bebisars fingermotorik
    Svar från Semper: snacks och kakor kan utveckla bebisars fingermotorik 
  • Faktakoll av ny studie: vilken koll har Livsmedelsverket på sockret och sötsakerna?
    Faktakoll av ny studie: vilken koll har Livsmedelsverket på sockret och sötsakerna? 

Video om hälsa

  • Förändrad livsstil är mycket effektivare
    ddplus-icon.svg
    Förändrad livsstil är mycket effektivare06:46Kan du förbättra hälsan på bara 21 dagar? I så fall, hur?
  • Minus 90 kilo och en hälsoresa för familjen
    ddplus-icon.svg
    Minus 90 kilo och en hälsoresa för familjen15:05Larry Diamond har transformerat sitt liv och gått ner 57 kg med LCHF. I den här intervjun delar han med sig av sina insikter från resan.
  • Tim Noakes rättegång
    ddplus-icon.svg
    Tim Noakes rättegång15:20I den här minidokumentären om rättegången mot Tim Noakes får du veta allt om anklagelsen, hur utfrågningen gick till och vad som har hänt sedan dess.
  • Dr. Aseem Malhotra - hjärtspecialist
    ddplus-icon.svg
    Dr. Aseem Malhotra - hjärtspecialist21:39
  • Livet utan migrän
    ddplus-icon.svg
    Livet utan migrän15:44Elenas liv förändrades helt med ketogen kost.
  • En global matrevolution
    ddplus-icon.svg
    En global matrevolution48:15
  • Primal LCHF med Mark Sisson
    ddplus-icon.svg
    Primal LCHF med Mark Sisson41:57
  • Att hjälpa folk till bättre hälsa
    ddplus-icon.svg
    Att hjälpa folk till bättre hälsa15:44Dawn var sjuk och överviktig men sen hittade hon LCHF... och det förändrade hennes liv.
  • Fungerar LCHF i längden?
    ddplus-icon.svg
    Fungerar LCHF i längden?16:13Är strikt LCHF hållbart i längden? I så fall, hur gör man?
  • Rött kött och hälsa
    ddplus-icon.svg
    Rött kött och hälsa34:15Vi hör ofta varningar om hur farligt det är att konsumera rött kött, men finns det anledningar att tro dem?
  • Kan man reversera MS med kostförändring?
    ddplus-icon.svg
    Kan man reversera MS med kostförändring?14:23
  • Fredagsmyser vi oss till döds?
    ddplus-icon.svg
    18:36Intervju med Jonas Colting, flerfaldig triatlonmästare, författare och föreläsare. Coltings blogg: http://coltingblogg.com/ Coltings hemsida: www.colting.se
  • Skapade införandet av kostråden fetmaepidemin?
    ddplus-icon.svg
    Skapade införandet av kostråden fetmaepidemin?35:12Skapade införandet av kostråden fetmaepidemin?
  • Att utmana dogmer
    ddplus-icon.svg
    Att utmana dogmer16:47
  • My Big Fat Diet
    ddplus-icon.svg
    My Big Fat Diet42:31Vad skulle hända om en hel by av Kanadas ursprungsbefolkning gick tillbaka till att äta som de brukade? En högfetts och lågkolhydratkost baserad på riktig mat?
  • Hormonbibeln – intervju med Martina Johansson
    ddplus-icon.svg
    15:16Succébloggaren Martina Johansson om hur du kan må bättre och prestera bättre genom att påverka dina hormoner. Martina Johanssons blogg: www.highfatfitness.net
  • "Jag visste ingenting"
    ddplus-icon.svg
    "Jag visste ingenting"28:53Hur den legendariska Tim Noakes, professor i tränings- och idrottsvetenskap, ändrade uppfattning om kolhydrater för hälsa och idrottsprestationer.
  • Att bli en LCHF-läkare
    ddplus-icon.svg
    Att bli en LCHF-läkare19:30

Inlägget Semper satsar på ultraprocessade snacks till bebisar, istället för grönsaker dök först upp på Diet Doctor.

Visa hela artikeln

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...