Jump to content

"Rör inte äldres kött!"


Erik 2

Recommended Posts

1 timme sedan, Tobias sade:

Ja, men det är kortsiktigt tänk, i längden blir det dyrt.

Knappast för politikerna men för dig och mig blir fan så dyrt. Genom att äta riktig och näringstät mat så kan vi vart fall minska våra medicin och sjukvårdskostnader.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2019-10-11 at 08:56, Katerina sade:

Detta är vansinne. Att utrota gräsbetande kreatur löser inte några problem. Det förbättrar inte klimatet och gör oss inte mer friska. Det Stockholm stad håller på med vilar på lös sand och korthus. Det finns helt enkelt inga bevis för det. Det är bara önskningar och politiskt vansinne.

Allan Savory, som verkligen kan området:

visar att man istället kan rädda jordens försörjning via stora mängder av betande djur som återför jordarna till att bli bördiga. Alltmer inser man att såväl självutnämnda "experter" (Savory ingår inte bland dessa) och politiker inte vill inse att djuren är en av de mest värdefulla tillgångarna vi har dels för att göra jorden bördig, dels för att förse människan med fullvärdig föda.

Det värsta i sammanhanget är att dietister/kostrådgivare kommit att lämna sin huvuduppgift och gå veganismens och klimatalarmisternas ärenden. Vi ser hur det går i Gretas fall. En galjonsfigur hänsynslöst använd som bricka i klimatrörelsens skrämselpropaganda - hänsynslöst såväl mot Greta som mot alla som man avser att skrämma med den 0,01 procents ökning av koldioxiden i vår atmosfär som skett sedan 1750 tills nu.  En liten ökning som sägs öka den globala temperaturen mer än någonsin tidigare Detta är en ren lögn, eftersom betydligt högre temperaturer tidigare uppmätts och också högre koldioxidnivåer.

I verkligheten har medeltemperaturökningen sedan 1950-talet varit ca. en grad celsius. Vad man sällan hör talas om är att i storleksordningen 70% av jordens temperaturreglering beror på andra växthusgaser än koldioxid, nämligen vattenånga och reflektionen via molnen runt jordklotet. Dessutom beräknas koldioxiden totalt stå för bara 3 graders andel av den totala skyddseffekten. Inte heller får publiken höra talas om att även fördubbling av koldioxidens andel i jordens atmosfär kommer att ha liten effekt. Sannolikt är jorden på väg att gå mot en ny istid. Ryska forskare beräknar t.o.m. att jorden inom en tioårsperiod sannolikt kommer att få väsentligt sänkt temperatur.    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Det är klart att djuren är en del av lösningen och inte problemet. Rött kött orsakar inte cancer och ko-pruttar skadar inte miljön. Men om man upprepar samma sak tusen och åter tusen gånger så blir den sann. Så fungerar människorna. Eller så kan man göra så för att avleda uppmärksamheten från andra saker. Ge pöbeln något att ägna sig åt så att de inte blandar sig in i viktiga saker. Så gör man med jättesmå barn när man vill att de ska sluta gråta. Man pekar på något annat i fjärran och säger: men titta vilken rolig grej.  

Medan industrin fortsätter förorena vattnet, plasterna fyller våra hav, bekämpningsmedel mot insekter och ogräs förorenar både vatten och jord så kan vi alla oja oss över koldioxidutsläppen. Eftersom så många är överens att man ska oja sig över koldioxid så kan man till och med komma på att anklaga korna. Man kan ju alltid förvirra folk med svåra vetenskapliga termer och beräkningar och få korna att bli de värsta miljöbovarna om man vill det. 

Säg att man ser veganrörelse som en affärsmöjlighet så vill man inte rikta uppmärksamheten mot miljöaspekterna av sojaodling eller någon annan konventionell odling för den delen. Man vill klämma åt konkurrerande verksamhet så att man får lättare att sälja sin produkt. Det är så korna kommer i kläm. Deras problem är antagligen att de inte är tillräckligt vinstbringande.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 timmar sedan, Katerina sade:

Rött kött orsakar inte cancer och ko-pruttar skadar inte miljön.

Man hör aldrig talas om att det som korna pruttar av sig, minskar pruttandet för köttätande människor. Växtbaserad föda ger betydligt mer pruttande för jordens befolkning - vilken balansen blir kunde vara intressant att få reda på. 1641575296_ScreenHunter_2097Mar.b1823.thumb.jpg.809790e3b2f75c060ac3529ad7e88b57.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 timmar sedan, Nils Engström sade:

Man hör aldrig talas om att det som korna pruttar av sig, minskar pruttandet för köttätande människor. Växtbaserad föda ger betydligt mer pruttande för jordens befolkning - vilken balansen blir kunde vara intressant att få reda på. 1641575296_ScreenHunter_2097Mar.b1823.thumb.jpg.809790e3b2f75c060ac3529ad7e88b57.jpg

Korna pruttar inte om de får äta det de ska, dvs gräs och örter. Däremot pruttar de av det de serveras, dvs spannmål i olika former (kraftfoder, majs och sånt).

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 timme sedan, MariaF sade:

Korna pruttar inte om de får äta det de ska, dvs gräs och örter. Däremot pruttar de av det de serveras, dvs spannmål i olika former (kraftfoder, majs och sånt).

Med riktig mat så pruttar inte människan heller.

Link to comment
Share on other sites

Idisslare (kor t ex) har magen full av bakterier. Bakterierna bryter ner gräs och örter som djuret äter. Vid nedbrytningen bildas metan som idisslaren rapar ut. Om inte idisslaren betar på ängen, kommer gräs och örter så småningom iallafall att brytas ner och då bilda metan. Så har jag fattat det. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 timmar sedan, iAnna sade:

 Om inte idisslaren betar på ängen, kommer gräs och örter så småningom iallafall att brytas ner och då bilda metan. Så har jag fattat det. 

Så har jag också fattat det. Och hävdat i diskussioner med veganer och andra som tror att man räddar världen med färre kor...spännande...eller snarare tjatigt. "Har du källa på det???"

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Från Wikipedia:

Metan är en så kallad växthusgas och ökade utsläpp från främst olje- och gasutvinning anses vara en bidragande orsak till en förstärkt växthuseffekt. Metanet i atmosfären står för 0,7-1,6% av växthuseffekten.[2] Metangas bryts dock ner i atmosfären på ungefär 8 år och är därför en mer kortlivad växthusgas i atmosfären, och den försurar heller inte världshaven så som koldioxid gör.[3]

 

om mängden kor är konstant, så ökar alltså inte mängden metangas pga korna. Det står också att det bildas vid nedbrytning av organiskt material i syrefri miljö.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...