Jump to content

Vad gör jag för fel?


Guest Rosa67

Recommended Posts

Guest Rosa67

Hej!

Är ny på detta forum och tänkte försöka få lite hjälp och råd om hur jag ska göra för att komma vidare med mitt LCHF-liv.

 

Jag är kvinna, 45+, och har ätit enligt LCHF i ca fem månader och har upptäckt allt det positiva med slopat sötsug, mindre orolig och uppsvälld mage osv. Det känns också i kropp och knopp att jag mår bra på maten jag äter. Men det hade varit roligt att också få något resultat gällande utseendet. Träningen består av vanlig vardagsmotion. Vikten bryr jag mig inte om, väger mig typ aldrig, men vill tighta till kroppen och bli av med de där envisa sista kilona. :unsure:

 

Jag läser en del på nätet, köper även LCHF-tidningar och lagar mat enligt LCHF-kokböcker men tydligen är det något som inte stämmer. Jag äter inga kolhydrater i form av bröd, pasta, ris, kakor, godis, frukt osv. Dricker ingen läsk.

 

Så här kan en vanlig dag se ut. Helgen ungefär detsamma frånsett 2-3 glas vin och några nävar nötter.  

 

Tacksam för synpunkter!

 

Frukost

LCHF-gröt på 2 ägg, 1 dl kokosmjölk, 1 msk kokosmjöl, 1 msk jordnötssmör, kaffe med mjölk och 1 matsked kokosolja

 

Den här gröten är helt underbar och mättande men jag är lite tveksam till hur bra den är? Enligt innehållsförteckningen på Kung Markattas jordnötssmör är det 17 g kolhydrater/100 g men köper man vanliga jordnötter kan man oftast hitta med 4-6 g kolhydrater/100 g. Är det någon mening att göra eget jordnötssmör för att få ner kolhydratmängden eller det är till att göra en höna av en fjäder?

 

Fm fika

Kaffe med mjölk

 

Lunch

1 laxfilé, 1 handfull broccoli, ca 1 dl sås eller ett par msk majonnäs

 

Em fika

Kaffe med mjölk

 

Middag

2 färsbiffar, blomkålsmos med rejält med smör och riven ost

 

Senare på kvällen

Ibland kaffe med mjölk

 

Rosa67

Link to comment
Share on other sites

Under förutsättning att du verkligen behöver frukost, så prova med riktig mat i stället. Vinet och nötterna på helgerna kan också ställa till det. Överhuvudtaget så prova att ta bort mjölkprodukterna under två veckors tid och gör därefter en utvärdering. Vill du ha en fastare kropp så är det styrketräning som gäller.

 

Grattis till hälsovinsterna :D

Link to comment
Share on other sites

Den där gröten gör jag också ofta men jag har mandelsmör till istället för jordnötssmör, har bara 3.5 kh/100 gr. Jag har också kokosoljan i gröten så bränns den inte vid lika lätt. Jag skippar ofta nötsmöret och har hallon till istället, väldigt gott.

 

Annars skulle jag nog bara se om jag kunde hitta något annat till kaffet än mjölk, tex grädde eller kaffe latte gjord på ägg och kokosfett.

 

Lycka till!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tycker det ser ut som om du gör helt rätt :) . Jag har fått rådet att byta ut mjölken i kaffet mot grädde, kanske något för dig? Sen tar det lite olika lång tid att gå ner i vikt, det kan ju också vara så att vad du tycker och vad din kropp tycker är en bra vikt är olika saker. Viktigt också att komma ihåg att alla inte rasar i vikt med LCHF, även om det är det man läser om mest. Jag har på 2,5 år tappat kanske fem kilo, men då hade jag iofs ingen kraftig övervikt från början. Att tighta till kroppen kanske kräver lite mer än vardagsmotion.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosa67

Tack för era kommentarer och tipsen om grädde istället för mjölk och mandelsmör istället för jordnötssmör, ska testa det. Jag har testat MBC-kaffe ett par gånger men det det blev nog för mycket fett på en gång, fick jätteont i magen. Är medveten om att detta inte är en quick fix och jag kommer givetvis att fortsätta med denna livsstil, men ibland tappar man sugen helt enkelt.

 

En sak som jag tror påverkar min hälsa och vikt oerhört mycket är min ämnesomsättning som är svårinställd efter en giftstrumaoperation för 10 år sedan. Jag äter både Levaxin och Lio och har nog provat alla tänkbara kombinationer och styrkor. Enligt proverna har jag både en under- och en överfunktion. :wacko:

 

Någon som befinner sig i samma sits?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tack för era kommentarer och tipsen om grädde istället för mjölk och mandelsmör istället för jordnötssmör, ska testa det. Jag har testat MBC-kaffe ett par gånger men det det blev nog för mycket fett på en gång, fick jätteont i magen. Är medveten om att detta inte är en quick fix och jag kommer givetvis att fortsätta med denna livsstil, men ibland tappar man sugen helt enkelt.

Prova att mixa ett ägg, 1 msk kokosfett och lite kardemumma och kanel med en mixerstav. Häll sedan i en kopp kaffe och försätt mixa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...