Jump to content

hur är det med smör och blodådrorna


helenah

Recommended Posts

Fick höra idag att för mycket smör täpper till ådrorna.Detta för att om man smälter smöret(tex steker något i smör)och när det hamnar i kroppen som är runt 37grader,så blir den hård igen och därmed täpper till.Men att tex olivolja och kokosolja är ok.

Själv äter jag lchf.Men ganska ny. Min pappas fru är sjuksköterska och det var hon som sade det.Annars sa hon att för övrigt är lchf mycket bra.....Blev bara lite fundersam.

Kan någon berätta enkelt hur det egentligen är?

Tackar och niger i förväg

Link to comment
Share on other sites

Värm smör till 37 grader så får du se vad som händer! :)

 

Och med samma usla logik.. värm en frukt till 37 grader.. kleggar igen blodkärlen minsann! :o

 

Hon kan inte mycket om kroppens biokemi va.. det kan du för övrigt hälsa henne.. och att man blir grön av grönsaker.. det hör man ju på namnet! :unsure:

 

Det som sätter sig i kärlväggarna i värsta fall och bildar aterosklerotiska plack är främst lipoproteiner.. så sluta ät protein för guds skull! :blink:

 

Det som kleggar i blodkärlen är plack.. och främsta orsaken till att de hamnar där är glykolisering, oxidering, patogener, olika näringsbrister och förgiftning!

 

"En klar majoritet av alla hjärtinfarktpatienter har en patologisk sockeromsättning. Till den knappa fjärdedel som redan har en känd diabetes när de kommer till hjärtintensiven ska läggas en lika stor grupp tidigare odiagnosticerade diabetiker och ytterligare 40 procent med försämrad glukostolerans."

 

http://www.diabetolognytt.se/detta_nummer_2_3_2006/artikel14.html

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

När nåt gnisslar eller kärvar brukar jag smörja det med fett

Precis så funkar det i våra blodådror med

Det blir glatt och trevligt och glider på fint

 

Betydligt värre är det tex med stelnad knäcksmet i en kastrull

Det är egentligen vad som sker i ådrorna när du äter socker ;)

Processen kallas glykering

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Smör och kokosolja är det bästa du kan äta enligt Prof Göran Petersson. Här finns en lång lista med forskningsrapporter att läsa och sprida vidare:

https://www.chalmers.se/chem/SV/amnesomraden/kemisk-miljovetenskap/personal/goran-petersson

Man får klicka på intressanta rubriker och sedan 1 gång till för att få fulltext.

 

Matthias Rath visar med sin forskning att det är Lp(a) som är boven när de gäller hjärta och kärl, inte LDL. Botemedlet är C-vitamin, här finns en artikel om detta: http://www.kostdemokrati.se/forum/viewtopic.php?t=55&p=109#p109

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Läs gärna också Ann Fernholms bok "Ett sötare blod", där hon beskriver vad som egentligen händer när det bildas plack i ådrorna...och vilka processer som ingår. Smörfett har ju samma kemiska uppbyggnad i princip som fettet i våra egna kroppar. Hur skulle de kunna stelna i våran kropp? Som ju håller runt 37 grader jämt...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...