Jump to content

Tidigare chef för stort läkemedelsbolag talar ut


Anders A

Recommended Posts

Någon som blir förvånad??

 

“Om någon av er har idén att läkemedelsindustrin är mån om er hälsa – glöm det! Det är bara pengar de är intresserade av. Och myndigheterna är lika kriminella som läkemedelsbolagen.”

 

http://www.mynewsdesk.com/se/kommitten_for_manskliga_rattigheter/pressreleases/tidigare-chef-foer-stort-laekemedelsbolag-om-jag-beraettade-allt-skulle-julian-assange-se-ut-som-en-amatoer-618137

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah - sorry - gjorde samma misstag som andra gjort, antog att det var aktuellt utan att kolla datumet...  :unsure:

Åh, det gör inget. Datum är ju inte sedan Hendenhös  ;) och frågan är hur mycket en såpass tung industri har ändrat sitt arbetssätt? Kanske vad gäller mutorna (beroende på vår lagstiftning) men frågan är om patientfokus och omsorg är större?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hade missat detta. Ursh men inte så förvånande.

Hela mitt liv trott på mänskligheten, allt i medel blev bättre o bättre. Men sista året har det ändrats, när miljölagar i hela värde kollapsat och man blivit upplyst om kost/häsla/medecin. Men jag har fortfarande förhoppningar att det kan vända. Att vi kommer få mer moral med all öppenhet som internet genererar.

Link to comment
Share on other sites

kan ju absolut vara värt att vara källkritisk också. Det är scientologerna som står bakom nyheten (som väl inte är så mycket nyhet heller) 

"Kommittén för Mänskliga Rättigheter grundades 1969 i USA och 1972 i Sverige av Scientologi-kyrkan för att undersöka och avslöja psykiatriska brott mot de mänskliga rättigheterna och för att rensa upp inom den psykiatriska vården. 
För mer information gå till KMR:s hemsida:"

DE har ju sin agenda också, icke att förglömma. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...