Jump to content

Varm mat kontra kall mat...


MariaF

Recommended Posts

Jag tror även att det kan vara så att kall mat "stjäl" energi i kroppen då den måste värmas upp i magen. Varm mat däremot ger kroppen energi genom att den ger värme, och kroppen behöver inte slösa energi till att värma.

Det är nog därför vi är mer benägna att äta kall mat då det är varmt, då det blir det omvända, kroppen slipper kyla maten för att behålla normal kroppstemperatur :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kall mat smakar skit? Lufttorkad skinka, tomater med Mozzarella+olivolja, basilika, kallt vitt torrt vin till och sedan lite Parmesanost efteråt. Inte skit!

Inte skit...men däremot skitELAKT för jag satt just och funderade på det faktum att det inte vore dumt med något ätbart och det där gjorde ju inte saken bättre (har några timmar kvar innan det är dags). ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intressanta reflektioner... Jag småäter gärna (som jag nämnt otaliga gånger) och det är i princip enbart kall mat... Det går liksom inte med varma smårätter... Så egentligen borde jag äta varm mat (i synnerhet nu när livet är stressigt) för att hinna låta mag-tarmkanalen vila mellan födointaget. Jag vaknar på nätterna av magsmärtor av typen magkatarr så därav frågan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...