Jump to content

Sollentuna kommun rekommenderar vegetarisk kost


Ulla

Recommended Posts

I senaste Vi i Sollentuna: Vegetarisk mat kan rädda klimatet". Vidare: "Och kommunens största klimatbov är faktiskt maten. Men det finns ett enkelt sätt att åtgärda
det – genom att servera vegetarisk mat ett par dagar i veckan på till exempel skolor och äldreboenden."

Så äldre människor som ofta har svårt att få i sig tillräckligt med näring ska äta vegetariskt. Har de inte hängt med alls i de senaste rönen?

Kommunen och konsultbyrån Miljögiraff lever kvar i klimatskräcken.

De anser att miljöpåverkan (nåt som inte är bevisat) är viktigare än barns och äldres hälsa.

Och i krönikan på samma sida hävdas det att folk äter kött av ren slentrian.

Det är så tröttsamt med denna galenskap!

http://pdf.direktpress.se/flashpublisher/magazine/10705

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jag tycker det är stoiskt och ädelt av de folkvalda i Sollentuna Kommun om de vill föregå med gott exempel och offra sin hälsa till förmån för miljön.

 

I varje fall så länge det inte går ut övre de äldre eller skolbarnen!

 

F*n det är ju det vi saknar i svensk politik.. dvs politiker som offrar sig själva för allmänheten.. det är mer sånt vi behöver.. dock lär det bli svårt att rekrytera nya kommunpolitiker i framtiden! :wacko:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Det dumma är uttrycket att "vegetarisk mat är bra för miljön", eftersom det såklart är skillnad på vegetarisk mat och vegetarisk mat, precis som att det är skillnad på kött och kött (vilket man tyvärr inte heller poängterar i medier, utan man drar allt kött över en kam). Folk tror då att bara för att de äter vegetariskt så är det miljövänligt, vilket inte stämmer. Visst går det att äta vegetarisk mat som faktiskt ÄR bättre för miljön än industriproducerat kött, MEN maten är ju inte automatiskt bättre för miljön bara för att den är vegetarisk. Ta ris t.ex, som har orsakat flera floder- och sjöars död, samt även ger höga utsläpp av fossila bränslen i samband med den konstbevattning som krävs för att odla ris. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jag tycker det är stoiskt och ädelt av de folkvalda i Sollentuna Kommun om de vill föregå med gott exempel och offra sin hälsa till förmån för miljön.

 

I varje fall så länge det inte går ut övre de äldre eller skolbarnen!

 

F*n det är ju det vi saknar i svensk politik.. dvs politiker som offrar sig själva för allmänheten.. det är mer sånt vi behöver.. dock lär det bli svårt att rekrytera nya kommunpolitiker i framtiden! :wacko:

Ja, det vore bra om de höll sina fobier för sig själva och lät oss andra använda förnuftet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Miljöargumentet för köttfria dagar i kommunerna är ofta en Potemkinkuliss för att göra besparingar. Om det verkligen var högkvalitativ vegetarisk mat som serverades (t ex en kokosmjölkbaserad grönsaksgryta med papadam till) så skulle jag inte ha något problem med en köttfri dag men så ser inte verkligheten ut. Det är processad skräpveggomat med massvis med socker och enda fettet är från vegetabiliska oljor och margariner, t ex margarinstekta potatisbullar med billigaste (bärfattigaste) sylten. Nötter, en viktig proteinkälla i vegetarisk mat går tvärbort, inte bara för att nötter är dyra utan för att det oftast finns några elever med allvarliga nötallergier.

 

Miljö- och klimatargumentet vilar på felaktiga grundvalar. Här är en bra engelsk artikel om varför ökad konsumtion av gräsbeteskött är bra för miljö och klimat.

http://sustainablefoodtrust.org/articles/red-meat/?utm_source=SFT+Newsletter&utm_campaign=2c8a5af10d-Newsletter_07_copy_01_8_2_2013&utm_medium=email&utm_term=0_bf20bccf24-2c8a5af10d-90442313

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...