Jump to content

Margarintillverkning


Lupus

Recommended Posts

Såg en intervju med Gunnar Lindgren på YouTube som beskrev alla läskiga kemikalier som enligt honom används vid margarintillverkning - t ex bensin, kaustik soda, natriumnitrat, blekmedel.

 

 

Sen sökte jag på "margarintillverkning" och hittade denna video gjord av Unilever.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PkEigaUrx9U

 

Recept på margarin, alltså, som enligt filmen även används i fabriken:

 

Rapsolja

Palmolja

Lecitin

Vatten

Fil

Salt

Betakaroten

Citronsyra

 

Antar att ingen som kör LCHF har provat att göra eget margarin, eftersom det inte finns någon anledning att inte äta/göra smör istället. Men det här skulle man ju kunna göra hemma i köket med ingredienser som i alla fall inte jag uppfattar som farliga/giftiga (givet att palmoljan är obehandlad och betakarotenet och citronsyran inte är syntetiska).

 

Vad är sant? Står Birgitta och Klas och blåljuger?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gunnar Lindgren beskriver i text hur margarin tillverkas:

 

Hur tillverkas margarin?

 

Där står bland annat:
 
Manipulerad matframställning 
Problemet med margarintillverkning är att man försöker imitera ett annat livsmedel – smör. Om man försöker göra ett margarin på ett naturligt sätt av exempelvis olivolja skulle det bli gröngrått, lukta och smaka oliver, samt bli flytande. Skulle man använda naturlig rapsolja skulle det på samma sätt bli gulaktigt, lukta och smaka raps och vara flytande. 
Vill vi ha ett fast margarin måste vi använda något fast vegetabiliskt – fett exempelvis, kokosfett eller palmolja, men detta skulle smaka och lukta kokos/palmolja och ha en mer skokrämsliknande konsistens.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...