Jump to content

Tack för att du räddar mitt familjeliv :)


Liddy

Recommended Posts

Här är det bara hemmagjord majonnäs :) Planerar att åka upp till Bollebygd och köpa isländsk fisk, steka i smör med remouladsås till. Det är riktigt gott och från och med i mars, riktigt sund och bra för hälsan :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Isländsk fisk? Bollebygd? Så de är kvar? Jag flyttade från Bollebygd 2006. Fast jag lagar ibland fisksoppan som jag fick receptet på därifrån, även om den kanske inte är renlärig lchf (särskilt inte med persikorna... ja, det är ett standardrecept, man kan googla; tomat, grädde, curry). Men väldigt god, även utan persikor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Du har ett företag Grimsis www.grimsis.se . De har lite större förpackningar av fisk. De har inte kommit på idéen med att frysa in massa vatten i fisken som norrmän gör. Hög kvalité. De har mycket lam också som är toppen LCHF med massa fett :) Klart de har massa godis också. Vi islänningar äter mest godis i hela världen men man får väl försöka se förbi det. Fisken är relativt billig när man tänker på kvaliteten. De har inte så ofta öppet, så gå in på hemsidan och titta på öppettiderna också. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...