Jump to content

Adhd och omega 3+6


Gabriella

Recommended Posts

Hej!

 

 

Jag har en son med adhd och han äter sedan ett par veckor probiotika, glutenfritt och tillskottet eskimo med omega 3 och omega 6. Jag har fått för mig att omega 6 inte är bra? Jag har sökt och sökt men hittar inte någon bra info om detta. Någon som vet?

Link to comment
Share on other sites

Om du vill veta allt om fetter, adhd, magbakterier mm måste du läsa Natasha Campbell McBride och lyssna på henne. Även om hon skriver på engelska är det inte svårt att hänga med. Hon hade bett dig utesluta mjölk också, och en del annat. Hemkokt buljong ingår i hennes arsenal som en viktig del gärna med lite probiotiska bakterier adderade. Leta i din butik efter färdiga oxe och kyckling krav buljonger från det här företaget. http://www.scanorganics.com/produkter

 

http://www.bokus.com/bok/9780954852023/gut-and-psychology-syndrome/

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z_0NvcJZwa8

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Min dotter har också ADHD. Jag ställde samma fråga som dig, dels till kostdoktorn via medlemssidorna, dels till en kostrådgivare. Båda dessa avrådde bestämt från tillskott av Omega6, men rekommenderade tillskott av Omega3. Min dotter äter nu Mor EPA Platinum, den är även berikad med vitamin D3. Vill man ha liknande, men utan D3, så finns Mor EPA Smart Fats.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Det är alltid Omega 6 i oljorna.. man skall bara se till att de inte är för höga.

 

Eskimo har jag för mig är en bra olja.. därom inget sagt om att det kan finnas ännu bättre?

 

Enklaste sättet för gemene man är att kolla på är mängden EPA och DHA.. för det är dessa man kan behöva tillskott utav.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...