HbA1c och högt fastevärde


Bettan

Recommended Posts

Det beror på vad du menar med "höga". Är exempelvis 6,8 högt fastesocker? Inte i närheten av vad som räknas som normalt efter varje måltid under dagen när diabetiker äter mycket kolhydrater.

7 - 9. Däremot brukar jag alltid ha bra värden när de har tagits vid andra tider på dagen än på morgonen och inte på fastande mage. Och alla HbA1c-värden som tagits ligger väl under gränsvärdet. Jag hävdar därför att jag inte är diabetiker men sjukvården baserar sin diagnos på 2 fasteblodsocker som var för höga dvs runt 8.

Link to comment
Share on other sites

You may be interested in this recent example. 

An opportunistic pathogen isolated from the gut of an obese human causes obesity in germfree mice

From Supplementary data

Start         HbA1c 7.58 %

9 weeks    HbA1c 5.44 %

23week      HbA1c 4.52 %

The chinese herb used was BITTER MELON Momordica Charantia

This was in combination with 6 g of fiber as prebiotic.

The purpose was to reduce Enterobacter (pathogenic gut flora and replace with good commensal gut flora. 

 

You may also want to consider probiotics, Natural live yoghurt, fermented vegetables.

 

Medicinal Chemistry of the Anti-Diabetic Effects of Momordica Charantia

Rat study

Bitter Melon Extracts in Diabetic and Normal Rats Favorably Influence Blood Glucose and Blood Pressure Regulation

Link to comment
Share on other sites

Har någon gång läst något av Annika Dahlqvist där hon förklarar varför LCHF:are kan ha högt fasteblodsocker.Minns inte riktigt förklaringen.Jag kollade en gång mitt fasteblodsocker och hade 7,2.Blev förskräckt men lugnade mig efter Annikas inlägg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 2012-12-27 at 10:52, celia sade:

Har någon gång läst något av Annika Dahlqvist där hon förklarar varför LCHF:are kan ha högt fasteblodsocker.Minns inte riktigt förklaringen.Jag kollade en gång mitt fasteblodsocker och hade 7,2.Blev förskräckt men lugnade mig efter Annikas inlägg

Vad svarade Annika? Jag verkar också ha högt fasteblodsocker

Link to comment
Share on other sites

5 timmar sedan, Perka sade:

Vad svarade Annika? Jag verkar också ha högt fasteblodsocker

Hur högt?

Jag har oxå något högre fastesocker än före LCHF.

Förklaringen som jag läst.. har ingen länk (någon lade in en skitbra länk, men den hittar jag inte).. är att på LCHF så har man mindre insulin som trycker ner blodsockret/man gör inte av med lika mycket heller.

Men.. HBA1c sjunker som regel som en sten, lika på mig.. ligger typ på 31.

Och som Dr Fung pepåkar.. lider man tex utav diabetes typ 2.. så lider man som regel utav hyperinsulinemi, varvid det är dödfött att bekämpa högt blodsocker med ännumera insulin.

Utan då får man i stället bekämpa själva orsaken, hyperinsulinemin, medels livstil, äta LCHF och fasta och låta blodsockret stiga under tiden man gör sina celler mindre insulinresistenta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.