Jump to content

Köper utländskt kött – säljer det som svenskt kravmärkt


Zepp

Recommended Posts

I skolor, restauranger och matvarubutiker säljs tontals utländskt kött som svenskt kravmärkt kött, enligt miljöförvaltningen.


Gotländska livsmedelsföretagen Gothemsgården och Gotland K&D misstänks för att ha fuskat med köttet i flera års tid och sålt hundratals ton felmärkt kött. Under bara sex veckor i slutet av 2015 såldes 23 ton utländskt kött som ”svenskt kött” till konsumenter i hela landet. Dessutom såldes 9 ton kött som kravmärkt trots att så inte var fallet, enligt miljöförvaltningen i Stockholm.


– Det blir hundratals ton på ett år och det är enorma kvantiteter. Vi har aldrig stött på ett sådant omfattande systematiskt fusk tidigare, säger Daniel Selin, avdelningschef vid livsmedelskontrollen.


 


http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22146405.ab


  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Samma i DN:  http://www.dn.se/ekonomi/gotlandska-foretag-anklagas-for-storskaligt-kottfusk/

 

Rullar man ner i DN så finns fler anti-kött artiklar.  Jag undrar vad handlar det om, egentligen?

 

Visst, de här företagen kan ha gjort misstag, medvetet eller omedvetet, men det kan också vara ett ytterligare angrepp på våra svenska bönder.

 

Sverige måste överge industrihantering av mat. Utveckla matproduktionen till småskalighet hela vägen, från mule till tallrik. Vi skulle också vinna fördelar som självförsörjning och krisberedskap. Det är lätt att slå ut ett fåtal gigantiska anläggningar, genom sabotage eller annat, men massor av enheter utspridda i hela landet skapar en helt annan trygghet.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ur miljösynpunkt är det viktigt med närproducerad mat. Men det talas inte lika mycket om näringsinnehållet. Jag tror inte det är sämre kvalité på utländskt kött generellt om man jämför svenska industriuppfödda djur. Jag hade hellre köpt ekologiskt gräsbetat kött från utlandet än kraftfoderuppfödda från Sverige.

 

Rolle på Österlen

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...