Jump to content

Gallan


Strutfus

Recommended Posts

Ät naturligt feta produkter, men oftare och mindre mängder åt gången, än vad som är vanligt på LCHF. Drick kaffet utan fett. Öka på andelen protein, om det behövs för mättnad. Om det upplägget hjälper, ät så åtminstone tills du vet hur det ser ut med stenar. Hjälper det inte, då kanske du behöver minska på fettet ytterligare. Som jag förstått det, minskar fet mat risken för bildandet av nya stenar, men förvärrar symptomen av de som redan finns, får dem att röra på sig.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Har du tur så kan stenarna åka ut av sig själv då den fettrika kosten driver på stenarna. Har du stora stenar som inte kommer ut av sig själv så kan det kanske bli aktuellt med en operation.

Som EVS säger så är det kolhydratrik föda som verkar stå för bildandet av stenar och fet mat förhindrar, då det blir större "genomspolning" av galla i gallgångarna och blåsa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Om man säger som så.. man bör ta gallsmärta på allvar!

 

Sitter till höger under nedre revbenet.

 

Iallafall, är det stenar lär de knappast komma ut annat än via operation.. är det grus så gäller att utrusta sig med Diklofenak och dricka fettkaffe!

 

Oskuret är alltid bäst.. men det skadar inte med en gallröntgen!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...